strona główna


Wojciech Gerson  (1831-1901) , polski malarz, przedstawiciel realizmu; swoją przygodę z malarstwem i rysunkiem rozpoczął mając trzynaście lat. Profesjonalne nauki pobierał w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Studiował w Akademii Petersburskiej (w której potem otrzymał tytuł profesora) oraz uczył się trzy lata w Paryżu u mistrza Leona Cognieta. Gdy zakończył edukację za granicą powrócił do Polski. Założył w Warszawie przy ul.Miodowej własną pracownię. Był jednym z założycieli Towarzystwa Zachęty Sztuk Pieknych.
Zasłynął jako nauczyciel rysunku i malarstwa. Wykładał w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Pisywał podręczniki, materiały pomocne ówczesnym studentom oraz artykuły dotyczące sztuki. Był znanym recenzentem wystaw.


   

  W swej twórczości skupiał się przede wszystkim na pejzażach (głównie tatrzańskich), ale malował również obrazy historyczne (np. „Śmierć Przemysława”), rodzajowe („Pożegnanie włościanina z koniem”), religijne i portrety. Zajmował się ilustratorstwem. Próbował swoich sił również jako architekt. Interesował się etnografią, archeologią i historią. Był zaangażowany w funkcjonowanie warszawskiej parafii ewangelicko-augsburskiej. Został pochowany na cmentarzu ewangelickim przy ul.Młynarskiej (al. 29 grób 1). Jego uczniowie to m.in.: Józef Chełmoński, Leon Wyczółkowski, Władysław Podkowiński, Józef Pankiewicz.

źródła: Podręczna Encyklopedia PWN; www.ewangarda.org; www.wikipedia.org; www.ewangelicy.pl