strona główna


Rodzina  Lilpopów

Ród Lilpopów związany jest z Warszawą od XVIII wieku, jako pierwszy przybył z Austrii Antoni Augustyn, który osiedlił się tutaj  w czasach króla Augusta III szukając schronienia przed  prześladowaniami prostetantów w swojej ojczyźnie. W Warszawie założył zakład produkujący zegarki, który przetrwał do roku 1939. Z Wolą w sposób szczególny rodzina Lilpopów związana jest poprzez Stanisława Lilpopa, jednego z twórców firmy „Lilpop, Rau i Loewenstein Towarzystwo Akcyjne Zakładów Przemysłowych", która swoją siedzibę miała właśnie na Woli u zbiegu ulic Bema i Prądzynskiego. Dzięki szerokiemu asortymentowi produkowanych tu urządzeń oraz ich jakości zakłady w okresie międzywojennym cieszyły się wysoką renomą w kraju i zagranicą. Wytwarzano tu m.in. lokomotywy, szyny, wagony kolejowe i tramwajowe, turbiny wodne, samochody osobowe - opel kadet, buick, buick limuzyna, chevrolet, auta dostawcze typu chevrolet, podwozia ciężarowe i autobusy. Zakłady „Lilpop", były największym zakładem przemysłowym międzywojennej Warszawy, zatrudnienie znalazło tu ponad 3500 osób. Rozwijano różne formy opieki socjalnej - żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników, ambulatorium, mieszkania dla personelu, działał klub sportowy, rodzina Lilpopów fundowała dzieciom w wieku szkolnym możliwość korzystania z łaźni miejskich. We wrześniu 1939 r. po rozpoczęciu agresji niemieckiej na Polskę, zarząd zakładów podjął decyzję o przekazaniu kilkuset samochodów Ministerstwu Spraw Wojskowych z przeznaczeniem do wykorzystania ich na cele wojenne. Po stłumieniu Powstania Warszawskiego specjalne oddziały niemieckie wysadziły hale fabryczne w powietrze, po wojnie pozostały majątek spółki został upaństwowiony.

Znani Lilpopowie:

Protoplastą rodu w Polsce był urodzony w 1742 Antoni Augustn Lilpop, który przyjechał z Grazu w Austrii do Warszawy pod koniec panowania Augusta III. W 1789 założył firmę zegarmistrzowską. Antoni zmarł w 1815 zaś firma funkcjonowała do roku 1939.

Karol Jerzy Lilpop ur.1781 zm.1833  znany warszawski złotnik.

Stanisław  Lilpop  ur. 1817 zm. 1866  przemysłowiec i konstruktor takich urządzeń jak m.in. żniwiarki, młockarnie parowe, siewniki.                                                                   

Stanisław Wilhelm Lilpop ur. w 1863 zm. 1930 przemysłowiec, jeden z założycieli miasta Podkowa Leśna pod Warszawą, fotografik. W 1910 roku wyjechał na safari do Kenii. Przywiózł  trofea myśliwskie (muzeum w Stawisku) i ogromny zbiór (kilkadziesiąt albumów) doskonałych fotografii.

           

Ludwik Maurycy Lilpop ur.1845 zm. 1905  znany warszawski zegarmistrz.
Zakład zegarmistrzowski Ludwika Maurycego znajdował się w latach 1878-1905 przy ulicy Senatorskiej w Warszawie. Produkowano tu zegary ścienne, kominkowe, kieszonkowe.


Stefan Ludwik Lilpop ur.1872  zm.1923  producent zegarków, kolekcjoner.
Syn Ludwika Maurycego Lilpopa. Przeniósł zakład zegarmistrzowski z ulicy Senatorskiej na Wierzbową, gdzie firma istniała do września 1939 r.  Do tego też czasu dostarczała i konserwowała zegary Zamku Królewskiego w Warszawie


Edward August Lilpop ur.1844 zm.1911 budowniczy. Po ukończeniu Szkoły Głównej odbył praktykę budowlaną u Jana Heuricha. Realizował projekty m. in. w Łodzi i Warszawie.

Franciszek Lilpop ur.1870 zm.1937 warszawski architekt.
Studiował w Rydze na wydziale architektury tamtejszej Politechniki. Po jej ukończeniu w 1895 r. rozpoczął pracę zawodową w Warszawie. W  1903 r. zawiązali spółkę pod nazwą "Biuro Architektoniczne Franciszek Lilpop i Karol Jankowski". Firma zaprojektowała m. in. modernistyczny  Dom Towarowy Braci Jabłkowskich przy Brackiej, gmachy  Zakładów Gazowych przy Kredytowej 3 i Instytutu Higieny Dziecięcej przy Litewskiej 8.

Wacław Lilpop ur.1887 zm.1949 lekarz urolog.
Założyciel Polskiego Towarzystwa Urologicznego
. Jako pierwszy zastosował operacje wytwórcze połączenia miedniczkowo-moczowodowego i częściowe wycięcie nerki w kamicy.

Jerzy Lilpop ur. 1888  zm. 1945 w Krakowie paleobotanik, kustosz działu botaniki Muzeum Przyrody PAU w Krakowie.

Przedstawiciele rodu Lilpopów spoczywają na dwóch warszawskich cmentarzach - Powąwzkowskim i Ewangelicko-Augsburskim.

Źródła: www.wikipedia.org, "Leksykon Wolski" pod red. K. Mórawskiego